Bratrstvo vlků (Brothrjus Wulfe)

Vlčí výběh v Srní na Šumavě

Vlčí stezka Srní, infotabule

V říjnu 2015 otevřela správa NP Šumava vlčí rezervaci a my jsme byli u toho! V návštěvnickém centru Srní je veřejnosti určena naučná stezka s mnoha krásně zpracovanými informačními tabulemi a vyhlídková lávka nad tříhektarovým výběhem, kde bydlí vlčí rodinka.

Areál vlčí rezervace je vybudován se snahou co nejméně stavbou i provozem zatížit životní prostředí, takže informační středisko je v tzv. energeticky pasivním domě a celý areál je zásoben energií z obnovitelných zdrojů. Uvnitř je expozice věnovaná zejména vlkům, ale nejen jim. Můžete si prohlédnout fotografie vlků i dalších zvířat a ilustrace známého zoologa a ilustrátora šelem Ludvíka Kunce, které dopodrobna popisují vlčí komunikaci, rituály, pravidla smečky a další zajímavosti. Dozvíte se mnoho i o dalších šelmách žijících na Šumavě. Především tam ale můžete na velké obrazovce sledovat záběry kamer umístěných ve vlčím výběhu. V budoucnu se na tomto místě budou konat akce, které mají širokou veřejnost informovat, vzdělávat a především jim vyhnat z hlavy zažité mýty a předsudky o vlcích. Tento projekt má vlastně ambici „umést“ vlkům cestu zpět do divoké přírody.

Vlčí stezka Srní, infotabule

Venkovní areál tvoří naučná stezka věnovaná kromě vlků i dalším šelmám, zejména jejich stopám a pobytovým značkám, která vás příjemnou procházkou (pokud nechvátáte, protože je to poněkud do kopce) přivede až k bráně lávky. Lávka je zhruba pět metrů vysoko, je dlouhá cca 300 metrů, vybavená třema odpočívadly/pozorovatelnami, kde si kromě pozorování vlků samých můžete osvěžit informace o vlčí komunikaci. Výběh má rozlohu asi tři hektary a lávka vede jejím středem, takže máte slušnou šanci, že vlky opravdu zahlédnete.

K vybavení návštěvnického centra patří placené parkoviště a vzhledem k tomu, že na vlčí stezku z veterinárních důvodů nemají přístup psi, jsou zde k dispozici i odkládačky. Svůj koutek s houpačkami a prolézačkami, jak jinak než se zvířecí tématikou, zde najdou i děti. Celý areál je otevřen denně od rána do odpoledních hodin s výjimkou měsíce dubna, kdy je naopak celý areál pro veřejnost uzavřen, aby měli vlci klid k porodu a vyvedení mláďat.

Využijte příležitost pozorovat vlky v přirozenějším prostředí než je zoologická zahrada a zajeďte do Srní na návštěvu! Odkaz na stránku areálu s otvírací dobou a kontaktními informacemi: http://www.npsumava.cz/cz/5802/sekce/navstevnicke-centrum-srni/

Autor: Lenka Wolfeather